O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Polska słynie z licznych zabytkowych budowli oraz bardzo ciekawej historii. Odwiedzając nasz piękny kraj, warto również pochylić się nieco nad przepyszną kuchnią regionalną, która oferuje naprawdę ciekawy wachlarz doznań smakowych. Jakie dania kuchni polskiej warto polecić obcokrajowcom i dlaczego? Sprawdź, jakie potrawy są popularne w danych regionach i odkryj wyjątkowe smaki naszego kraju, które zaskoczą nie tylko Twoich przyjaciół zza granicy, ale i Ciebie! 

Wyjątkowe smaki regionalne, które zaskoczą każdego miłośnika tradycyjnych dań kuchni polskiej

Kuchnia polska jest niezwykle różnorodna i ciekawa. W zależności od regionu popularne są zupełnie inne dania tradycyjne. W poszczególnych województwach widać wpływy z różnych innych krajów sąsiedzkich. Dzięki temu dania kuchni polskiej w zależności od regionu mogą się od siebie naprawdę mocno różnić. Sprawia to, że w naszej narodowej kuchni każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Tradycyjne potrawy bardzo często zaskakują nietypowym wykorzystaniem dobrze znanych składników oraz oryginalnymi połączeniami smakowymi, które zapadają w pamięć. To właśnie regionalne potrawy często są dla nas motywacją, aby odwiedzić dany region Polski i sprawdzić, jak smakują wykonane według oryginalnego przepisu dania, popularne w wybranym obszarze. 

Smaki regionalne bardzo często mają wieloletnią tradycję. Niektóre potrawy są niezwykle proste, ale mimo to zaskakują nietypowymi połączeniami. Wiele z nich oparta jest przede wszystkim na tym, jakie składniki były dostępne w danym regionie. Dlatego też w polskich potrawach regionalnych bardzo często królują ziemniaki wykorzystywane na wiele kreatywnych sposobów, a także mleko krowie czy owcze, mąka czy kapusta. Wszystko to było dostępne na polskich wsiach lata temu, dlatego też gospodynie wykorzystywały te składniki na potęgę, aby tworzyć smaczne i pożywne dania dla swoich rodzin. 

Nie tylko schabowy i rosół, czyli czego jeszcze warto spróbować w Polsce?

kuchnia polska roladaMyśląc o kuchni polskiej, wiele osób mówi w pierwszej kolejności o kotlecie schabowym oraz rosole. Są to dania bardzo popularne w naszym kraju, które charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Dla wielu rodzin to nadal najbardziej klasyczny niedzielny obiad. Jednak kotlet schabowy z wieprzowiny w panierce oraz rosół z domowym makaronem to nie wszystko, co do zaoferowania ma kuchnia polska. Wśród regionalnych dań warto wspomnieć także o klasycznym obiedzie niedzielnym serwowanym na śląsku. Składa się on z klusek śląskich, mięsnej rolady oraz modrej kapusty. Wszystko to polane jest ciemnym sosem, w którym duszona jest najczęściej rolada. Na Suwalszczyźnie popularnym daniem obiadowym są kartacze – pożywne kluski z nadzieniem mięsnym, najczęściej podawane z dodatkiem skwarek. Z kolei w Wielkopolsce bardzo klasycznym daniem obiadowym są pyry z gzikiem, czyli ziemniaki z białym serem przyrządzonym ze śmietaną, cebulą i szczypiorkiem. 

Regionalne przysmaki w restauracjach polskich

Ciekawym daniem, które warto polecić znajomym z zagranicy podczas wizyty w Polsce, jest podhalańska kwaśnica, czyli zupa z kapusty kiszonej i mięsa, najczęściej wędzonego boczku. Jest ona bardzo syta i charakteryzuje się ciekawym, lekko kwaskowym smakiem. Bardzo oryginalnym i pożywnym daniem, którego można spróbować na Suwalszczyźnie i Podlasiu jest babka ziemniaczana oraz kiszka ziemniaczana. Jeśli chodzi o desery i słodkie smakołyki, to w Polsce na pewno warto spróbować sękacza oraz mrowiska, które pochodzą z Suwalszczyzny, pierogów z jagodami, które są potrawą sezonową, a także rogali Świętomarcińskich, które w Wielkopolsce obchodzą swoje święto 11 listopada, w dniu Świętego Marcina. 

Jeśli chcemy zasmakować w polskich potrawach, warto udać się do miejsca, gdzie można spróbować tej kuchni. W restauracji we Wrocławiu przy ul. Zwycięskiej spróbować możemy tradycyjnych dań polskich w nowej odsłonie. Szef kuchni łączy smaki, wykorzystując lokalne produkty – tak jak niegdyś zwykły robić to gospodynie w polskich kuchniach. To obowiązkowe miejsce na mapie Wrocławia, do którego powinien udać się zarówno miejscowy, jak i turysta. Zapraszamy!

Kategoria: dolnośląskie, O kuchni
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: