O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

W ostatnim czasie bardzo dużą uwagę zwraca się na jakość produktów spożywczych. Patrzy się na to, czy nie zawierają one konserwantów, ulepszaczy smaku czy sztucznych barwników. Mało kto jednak wie, że wiele produktów posiada barwniki naturalne, które mogą znacznie ulepszyć jakość danego produktu, nie tylko wyglądowo. Zobaczmy więc jakie mamy barwniki naturalne i z czym wiąże się ich obecność w produktach spożywczych.

Czym są barwniki naturalne?

Zanim jednak przejdziemy do kluczowych kwestii, zastanówmy się, co wyróżnia barwniki naturalne od syntetycznych. Naturalne barwniki spożywcze to związki chemiczne wytwarzane z naturalnych składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Ich organiczność jest niezwykle prozdrowotna, dlatego bardzo wiele z nich nadaje produktom dodatkowych właściwości witaminowych oraz leczniczych. Są one mniej trwałe niż barwniki syntetyczne, ponieważ pod wpływem słońca, temperatury i innych podobnych czynników tracą swoje barwiące zastosowanie, ale za to ich inne właściwości pozostają niezmienne.

Gdzie nie można dodawać barwników?

Czasem ciężko jest wybrać produkty, w których znajdują się barwniki, ponieważ nie wiemy, czy są one dobre. Istnieje jednak grupa produktów nieprzetworzonych, których nie powinno się barwić nawet naturalnymi barwnikami spożywczymi i należą do nich: miód, kawa, herbata, twaróg, oleje roślinne, mięso, czy ryby. Jeśli któreś z nich mają barwę otrzymaną dzięki pigmentom, wówczas powinniśmy unikać takich produktów i nie wierzyć w ich skład. 

Jakie barwniki naturalne wyróżniamy w produktach spożywczych?

Można je podzielić w zależności od struktury, dlatego wśród najpopularniejszych grup wyróżniamy:

  • Izoprenoidy np. karoteny
  • Porfiryny np. chlorofile
  • Flawonoidy np. antocyjany
  • Betalainy np. betaninę
  • Chinoidy np. koszenilę
  • Inne np. kurkuminę 

Wiele z tych nazw jest dość skomplikowanych i ciężkich do zapamiętania, dlatego coraz więcej producentów decyduje się na zawarcie w składzie poszczególnych barwników, których właściwości są już łatwiejsze do zrozumienia.

barwniki kosmetyczne

Działanie poszczególnych barwników

Nadawanie konkretnej barwy produktom poprzez naturalne barwniki spożywcze w proszku dopiero od niedawna jest na rynku postrzegane pozytywnie, dlatego najpopularniejszych barwników nie ma dużo. Najczęściej możemy spotkać:

  • Karmel – czyli znany wszystkim cukier palony, który w zależności od rodzaju cukru pozwala barwić na brąz lub czerń. Jest stosowany do produkcji pieczywa, słodyczy, napojów gazowanych, czy brązowych alkoholi takich jak piwo, whisky czy burbon. 
  • Chlorofile – czyli barwniki asymilujące występujące w roślinach pokrzywopodobnych. Występują zazwyczaj w produkcji zup, sosów, a nawet lodów nadając im zielonożółty lub jaskrawo zielony odcień. 
  • Antocyjany – ich barwa zależy od środowiska, w jakim się znajdują; mogą nadawać barwę czerwoną lub niebieską. Najczęściej pozyskuje się je z owoców leśnych takich jak maliny, jagody czy porzeczki, a wykorzystuje się je do barwienia win, jogurtów, dżemów i napojów gazowanych. 
  • Kurkuminę – pozyskiwana z kłączy ostryżu długiego i wykorzystywana do produkcji curry, panierek do mięs, margaryn oraz produktów do pieczenia mających żółto-pomarańczową barwę.
  • Koszenilę – czerwony barwnik otrzymywany z pancerzyków czerwców kaktusowych. Jest jednym z najtrwalszych związków, ale też najbardziej szkodliwym, dlatego wykorzystuje się go raczej w małej ilości do produkcji dżemów czy napojów gazowanych. 
  • Betaninę – mniej szkodliwy czerwony barwnik pozyskiwany z buraków i stosowany do produkcji jogurtów oraz innych mlecznych produktów o owocowych smakach.
  • Karotenoidy – występują najczęściej w warzywach takich jak marchew, kapusta, pomidory, szpinak. Ich żółto-pomarańczowy odcień wykorzystuje się do produkcji jogurtów, serków homogenizowanych, zup i musów owocowych. 

Po co barwić produkty?

Niektórzy uważają, że produkty spożywcze barwi się, by oszukać klienta i maskować świeżość produktów. Jest to jednak odgórnie zabronione, dlatego barwniki są stosowane wyłącznie po to, by przyciągnąć uwagę klienta i zaprezentować żywność z jeszcze lepszej strony

Ponadto wiadomo już, że większość barwników spożywczych naturalnych ma właściwości prozdrowotne, dlatego może wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie i dodać organizmowi więcej wartości odżywczych niż zrobiłby to produkt bez barwników. 

Podsumowanie

Jak więc widać, barwniki spożywcze w produktach nie są złe, zwłaszcza jeśli pochodzą z naturalnych źródeł. W poszukiwaniu odpowiedniej żywności warto przyglądać się temu, jaki ma ona skład i czy zawiera naturalne barwniki, ponieważ na pewno nam one nie zaszkodzą, a będą miały dobry wpływ na nasz organizm. 

Kategoria: Zdrowie
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: