O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Betonowy grill ogrodowy to inwestycja na długie lata, przy czym warto pamiętać o tym, że aby mógł on dobrze służyć, wymaga regularnej konserwacji. Jednym z zabiegów konserwatorskich jest właśnie malowanie. Dzięki temu będzie on dużo lepiej zabezpieczony przed czynnikami środowiskowymi, a do tego cały czas będzie się on prezentował w pełni estetycznie. W poniższym tekście zastanowimy się nad tym, kiedy najlepiej malować grill betonowy, jak dobrać farbę i sprzęt do malowania.

Jaka pogoda jest najlepsza do malowania grilla?

Aby malowanie grilla się w pełni udało, staraj się aby wybrać dzień bezwietrzny, w którym temperatura mieści się w przedziale 10-25oC, a powietrze nie jest zbyt wilgotne. Szacuje się, że jego wilgotność nie powinno przekraczać 80%, lecz na ogół nie jesteśmy w stanie ustalić tego kryterium w pełni precyzyjnie. Do tego zadbaj o to, by nie malować w zbyt wietrzny dzień. Jeśli zdarzy się, że będziesz malować grilla w pomieszczeniu, koniecznie wybierz to o odpowiedniej wentylacji.

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Zanim przejdziemy do kwestii wyboru odpowiedniej farby, warto wspomnieć kilka słów o przygotowaniu podłoża do malowania. Powierzchnia betonowego grilla ogrodowego musi być odpowiednio oczyszczona ze złuszczającej się farby, wygładzona i odpylona, dlatego że w przeciwnym razie farba nie będzie się trzymała, a do tego efekt malowania nie będzie taki, jaki powinien być.

Następnie zatroszcz się o usunięcie zabrudzeń z tłuszczu, sadzy i innych, by uniknąć gorszej przyczepności farby w zanieczyszczonych miejscach i przebijających się przez farbę, nieestetycznych plam już po malowaniu. Oczywiście po zakończeniu czyszczenia pozostaw grilla do wyschnięcia.

Jaka powinna być farba do malowania betonowego grilla ogrodowego?

Najważniejsze cechy odpowiedniej farby to dobra przyczepność do podłoża, a do tego możliwość stworzenia wytrzymałej powłoki, jaka ochroni grill przed działaniem wiatru, deszczu, śniegu, czy też intensywnego słońca. Do tego konieczna może być emulsja gruntująca, by lepiej przygotować i zabezpieczyć podłoże, chociaż przy dobraniu wysokiej jakości farby jej użycie może już nie być potrzebne.

Jako że wykorzystujesz grilla do przygotowywania potraw, i będzie on funkcjonował w wysokich temperaturach, postaraj się dobrać farbę, która nie będzie emitowała do otoczenia szkodliwych związków chemicznych. Obecnie znalezienie zdrowszych farb jest dużo łatwiejsze, niż kiedyś, zatem nie powinno to być zbyt kłopotliwe. Co najważniejsze – grilla nie malujemy od wewnętrznej strony! Niemniej jednak, dobór farby, która nie będzie szkodliwa dla zdrowia i grillowanych potraw wciąż ma znaczenie.

Jaki wybrać sprzęt do malowania grilla?

Malowanie tradycyjne

Ma ono tę przewagę, że sprzęt niezbędny do jego przeprowadzenia nie jest zbyt kosztowny. Do tego wykorzystanie tej metody nie wymaga zbyt wielkich umiejętności – najważniejsze jest zabezpieczenie powierzchni dookoła grilla oraz zadbanie o pędzelki, dzięki którym dotrzesz w trudniej dostępne miejsca.

Minusem malowania tradycyjnego jest jednak to, że w jego przypadku farbę trzeba nałożyć kilkukrotnie, co zwiększa jej zużycie, a do tego zajmuje ono więcej czasu i nie zawsze uda się dotrzeć z farbą w każdy zakamarek.

Malowanie natryskowe

Ta metoda wymaga z kolei zaopatrzenia się w pistolet ręczny. Plusem metody jest dużo większa szybkość malowania, duża dokładność i łatwość skorygowania ewentualnych błędów. Malowanie natryskowe sprawdzi się na niewielkich powierzchniach, pozwalając Ci dodatkowo zaoszczędzić czas. Minusem jest jednak konieczność precyzyjnego wykonywania czynności, a do tego częste napełnianie zbiornika na farbę, jako że jest on dosyć niewielki.

Betonowy grill ogrodowy – czy trzeba malować nowe urządzenie?

Jeśli mówimy o świeżo wybudowanym grillu, z malowaniem wstrzymaj się przynajmniej przez 4, nawet do 5 tygodni. Jest to czas, w którym beton ostatecznie zwiąże podłoże i staje się gotowy do przeprowadzania dalszych prac. Jeśli jednak nie chcesz zajmować się samodzielnym budowaniem i malowaniem grilla, zajrzyj do sklepu internetowego Landmann. Oferujemy Ci gotowe, estetyczne betonowe grille ogrodowe, które nie wymagają malowania i tynkowania, a do tego są proste w montażu.

Kategoria: Żywność orientalna
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: