O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Postęp niesie ze sobą wiele ułatwień w życiu, ale też niemało zagrożeń. Temat ten jest obszerny i rozmowy o nim mogą trwać w nieskończoność, to dobrze, bo o zagrożeniach zawsze warto porozmawiać. Skupimy się jednak na jedzeniu, które codziennie spożywamy. Postęp przyniósł nam nowe formy upraw, lecz też niestety wiele chemicznych związków do ochrony roślin. W kolejnych etapach produkcji do jedzenia dodawane są konserwanty.

Na szczęście od kilku lat rośnie popularność zdrowego jedzenia. Powstają ekologiczne uprawy i oczywiście sklepy oferujące bezpieczną dla zdrowia żywność. Jest smaczna, bogata w wartości ożywcze i witaminy a to przecież najważniejsze.

Od samego początku

Zanim przejdziemy do sklepów warto dowiedzieć się jak powstaje taka żywność. Na początku należy zaznaczyć, że istnieją specjalne przepisy regulujące takie uprawy. Mówią one, że w trakcie uprawy nie mogą być stosowane pestycydy, hormony wzrostu i sztuczne nawozy. Używa się jedynie naturalnych nawozów organicznych.

warzywa-i-owoce

Jedzenie powstałe na standardowych uprawach pełne jest wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników, konserwantów i regulatorów kwasowości. Niemal we wszystkim obecny jest benzoesan sodu. W przypadku ekologicznej żywności nie ma o tym mowy, produkty są całkowicie wolne od tych substancji. Nie są też modyfikowane genetycznie. Znajdziemy w nich wyłącznie substancje odżywcze i witaminy. Jeżeli chodzi hodowle zwierząt, karmione są również naturalnymi pokarmami.

Sklep ze zdrową żywnością

W sklepie oferującym produkty z ekologicznych upraw i hodowli odnajdziemy wiele produktów. Oferta nie różni się od tej w marketach z tym, że te produkty są naturalne. Można śmiało powiedzieć, że znajdziemy nawet o wiele więcej. Jako przykłady podamy kilka kategorii, spośród, których możemy wybierać.

  • Dżemy, przetwory owocowe i warzywne
  • Mięso, wędliny, drób i nabiał
  • Płatki, otręby i ryż
  • Oleje kokosowe i oliwy z oliwek
  • Bakalie i ziarna, mąki
  • Produkty bezglutenowe i dla diabetyków
  • Produkty sojowe
  • Pasztety i pasy
  • Ciasta, desery oraz słodycze

Jak widać asortyment jest ogromny i nie mówimy tu wyłącznie o warzywach. Nie zmienia to faktu, że weganie też znajdą wszystko, co cenią najbardziej. Zakupy możemy prowadzić również przez Internet. Ciekawym przykładem jest sklep ze zdrową żywnością, który oferuje np. produkty z kategorii tzw. superfoods czyli produktów nieprzetworzonych, dostarczających nam większej ilości mikro oraz makroelementów.

Oczywiście w dzisiejszych czasach można również skorzystać z pomocy profesjonalistów i wybrać profesjonalny catering dietetyczny, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Powrót do korzeni

Stosowanie chemicznych środków do ochrony roślin zwiększa wydajność produkcji. Konserwanty w żywności zapewniają dłuższy termin spożycia. Niestety odbywa się to kosztem naszego zdrowia. Na szczęście popularny staje się powrót do korzenia i ekologiczne uprawy. Powstałe dzięki nim produkty trafiają do sklepów ze zdrową żywnością. W ten sposób mamy dostęp do zdrowego jedzenia, które przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.


Autor felietonu: Arek Staniszek

Kategoria: Felietony
Słowa Kluczowe: ,


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: