O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

                  Nie jest tajemnicą, że składniki odżywcze znajdujące się w pożywieniu silnie oddziałują na nasz organizm. Odpowiednia dieta potrafi pomóc w leczeniu wielu chorób lub przeciwnie – pogorszyć stan zdrowia. Witaminy, proteiny, a także tłuszcze i węglowodany intensywnie ingerują w budowę sylwetki, samopoczucie czy energię w ciągu dnia. Przyczyną wielu schorzeń i ogólnych problemów zdrowotnych jest nieprawidłowa dieta. Źle dobrane składniki odżywcze lub wykluczenie jednej z niezbędnych grup odżywczych, mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Na szczęście, odpowiednio dobrane produkty i właściwości odżywcze mogą zdziałać cuda, nie tylko pomogą zrzucić parę kilo, ale także są skuteczne w walce z chorobami, w tym z niepłodnością.

                Współczesnym powodem niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest niewłaściwy tryb życia, w tym także złe odżywianie. Lekarzom doskonale znana jest tzw. dieta płodności, czyli zbiór składników odżywczych, a także odpowiednie ich proporcje, dzięki którym znacznie zwiększy się szansa na poczęcie dziecka. Pary starające się o potomstwo powinny w szczególności zadbać o to, co znajduje się na ich talerzach, a jadłospis możliwie  wzbogacić i urozmaicić. Aby dieta była wartościowa musi być stosowana regularnie przez obydwu partnerów, a produkty znajdujące się na liście zakupów powinny być możliwie najmniej przetworzone.

chirurgia laparoskopowa

Medycyna udowodniła związek między płodnością, a dietą. Jednym z powodów niepłodności jest niewłaściwa masa ciała, dlatego odżywianie się ma pomóc zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej i zadbać o prawidłowy bilans. Oczywiście nie tylko, ponieważ składniki odżywcze silnie ingerują w stan zdrowia przyszłych rodziców. Oto lista witamin i produktów, o które należy się zatroszczyć:

* Witamina E – odpowiednia ilość tej witaminy w naszym organizmie wspiera działanie hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy obieg plemników u mężczyzn. Szczególnie ważny jest taże dla koiet, ponieważ podtrzymuje on płód, chroniąc przed ewentualnym poronieniem. Witaminę E znajdziemy w orzechach laskowych, zdrowych olejach, pestkach dyni, migdałach czy papryce zielonej.

* Cynk – szczególnie o jego prawidłową ilość w składnikach odżywczych powinni dbać mężczyżni, ponieważ badania wykazały, że nawet chwilowy zanik lub niedobór tej witaminy, zmniejsza ilość nasienia oraz tym samym – poziom testosteronu. Cynk znajdziemy w ostrygach, krewetkach, czosnku, sezamie czy dzikim ryżu.

* Kwas foliowy – stymuluje on wzrost komórek w ciele matki, poprawia układ krwionośny i dotlenia tkanki. Inaczej mówiąc, jest on niezbędny dla przyszłych rodziców, ponieważ kwas foliowy poprawia ogólny stan zdrowia i stwarza dogodne warunki dla rozrodu. A znajdziemy go w szpinaku, awokado, brokułach, szparagach czy w sokach pomarańczowych.

* Nienasycone kwasy tłuszczowe – Nie jest tak, że każdy tłuszcz jest zły, wręcz przeciwnie – są takie których nie może zabraknąć w naszej diecie, by prawidłowo funkcjonować. Nienasycone kwasy tłuszczowe regulują pracę układu rozrodczego, dlatego warto dodać do diety ryby morskie z kwasami omega 3 oraz oleje roślinne tłoczone na zimno.

                O zbawiennym działaniu diety na ludzki organizm słyszymy od dawna, dlatego warto wziąć sobie do serca powyższe porady oraz opinię lekarza w tym temacie i nie lekceważyć właściwości odżywczych. Przyszli rodzice powinny dostarczać organizmowi wszystkich dobrych witamin, a także produktów bogatych w białko roślinne, żelazo, dobrej jakości węglowodany oraz przede wszystkim wspomnianą wyżej witaminę E.

Artykuł powstał przy współpracy z www.kcmclinic.plComments are closed.

  • Polecane restauracje: