O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Kawa, czy herbata? Zdania wielu ludzi na świecie są podzielone, gdyż zarówno jeden jak i drugi napar są popularne na całym globie. Każda z roślin ma oczywiście swoje najlepsze zbiory i plantacje, rozpoznawalne przez smakoszy i koneserów już na podstawie samego smaku. W kontekście herbaty regionem słynnym z najlepszej herbaty na świecie jest niewątpliwie Cejlon, czyli dzisiejsza Sri Lanka. Dlaczego uprawiana tam herbata jest tak smaczna i ceniona? Co sprawia, że jej smak jest tak rozpoznawalny i niemożliwy do podrobienia?

Sri Lanka – klimat idealny do uprawy herbaty

Zanim na wyspie na dobre zagościł kult uprawy drzewek herbacianych, Cejlon znany był przede wszystkim z sezonowych plantacji kawy. Niestety, w lat 60-tych XIX w. krzewy kawowe zniszczył grzyb Hemileia vastatrix, czyli tzw. rdza kawowa, która doprowadziła do bankructwa wielu plantatorów. Ci, którzy zostali postanowili wykorzystać panujący na wyspie klimat do uprawy innej rośliny, znanej wówczas głównie z Indii – mowa oczywiście o herbacie. Obfite opady, duże nasłonecznienie, chłodne noce i częste zamglenia to warunki idealne do uprawy drzewek herbacianych, które w przeciwieństwie do kawy umożliwiają zbiory przez cały rok i dzięki szybkiemu wzrostowi zapewniają pracę na plantacji właściwie bez przerwy.

Uprawa herbaty na Sri Lance stała się prawdziwą sztuką głównie za sprawą podejścia tubylców do jej pielęgnacji i zbiorów – każda, zarówno większa jak i mniejsza uprawa to przede wszystkim przestrzeganie zasad kultywowanych na wyspie od samego początku. W chwili, gdy coraz więcej masowych upraw przerzuca się na maszynowe zbieranie listków, na Sri Lance w dalszym ciągu cała praca wykonywana jest ręcznie. Z krzewów zrywane są wyłącznie dwa lub trzy najmłodsze listki z samego wierzchołka rośliny oraz jej pączek. Tylko najmłodsze listki dają wspaniały smak herbaty, dlatego przestrzeganie określonych ram czasowych podczas zbiorów jest tu niezbędne – roślina pozostawiona sama sobie zbyt długo szybko wybuja, a drzewka herbaciane w naturalnych warunkach mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości!

herbata cejlońska liściasta

Zalety herbaty cejlońskiej

Jedną z podstawowych, wspomnianych już zalet herbaty ze Sri Lanki jest fakt, że listki zbierane są tam ręcznie. To umożliwia zachowanie listków w całości, bez uszkadzania ich struktury, co oczywiście bezpośrednio wpływa na zachowanie smaku i aromatu prawdziwej herbaty. Zbierane listki są młode, co oczywiście odpowiada za ich świeży i intensywny smak, a proces ich suszenia i fermentacji jest przeprowadzany w szybkim tempie, dzięki czemu listki nie mają szans utracenia swoich właściwości. Mieszkańcy Sri Lanki są wierni tradycji i to właśnie dzięki temu są w stanie uprawiać herbatę o niezmiennie wysokiej jakości i cenionym przez wszystkich smaku.

Czy każda herbata cejlońska jest taka sama? Oczywiście że nie. Lokalne plantacje skupiają się przede wszystkim na produkcji herbaty czarnej całoliściowej, ale także herbaty z liści łamanych oraz pyłu z liści suszonych. W zależności od wysokości, na której mieści się uprawa, herbaty ze Sri Lanki mogą różnić się zawartością teiny i innych składników mineralnych, aromatem i intensywnością smaku herbaty, czy też samym zabarwieniem naparu! To, co zdecydowanie wyróżnia herbaty cejlońskie ponad innymi to ich ostry, bardzo intensywny smak i zabarwienie. Nie ma na świecie bardziej aromatycznej herbaty niż ta pochodząca właśnie z regionów Sri Lanki. Jej światowe uznanie jest zdecydowanie zasłużone.

Różne rodzaje herbat ze Sri Lanki

Choć zostało wspomniane już, że Sri Lanka skupia się przede wszystkim na produkcji herbaty czarnej, pochodzące z ich upraw herbaty białe, zielone czy czerwone są równie dobre. To, z czego wiele osób może nie zdawać sobie sprawy to fakt, że każdy rodzaj herbaty pochodzi z tego samego krzewu. Główną rolę w określaniu rodzaju herbaty odgrywa więc proces przetwarzania liści po ich zerwaniu oraz to, na jakiej wysokości znajduje się sama uprawa krzewów. Im wyżej położona plantacja, tym jaśniejsza barwa herbaty. A przecież Sri Lanka to całe zbocza gór usłane plantacjami tych niezwykłych roślin.

 



Comments are closed.

  • Polecane restauracje: