O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Choć za kolebkę herbaty uważa się Chiny w których po raz pierwszy zaczęto sporządzać napar z liści krzewów herbacianych, to dziś uznanie zyskuje herbata z innych krajów, w tym i z Polski.

Herbatyzm

Herbatyzm, czyli estetyczny kult picia herbaty stworzony w XV wieku w Japonii. Był praktykowany przez wszystkie warstwy społeczne, a skupiał się wokół dostrzegania innego spojrzenia na świat, jego wyjątkowości i piękna zarazem. Powstała nawet księga herbaty – skupiająca w sobie zasady Herbatyzmu – spisana przez Kakuzo Okakura.

Księga herbaty

zielona-herbata

Zawiera w sobie wątki religii, filozofii i estetyki. Jej wpływ można odnaleźć w architekturze, sztuce czy życiu codziennym, ponieważ określa sposób widzenia natury i człowieka. Jest higieną, gdyż zmusza nas do czystości; ekonomią, bo uczy, że w prostocie, a nie w złożoności i przepychu, znaleźć można wygodę; moralną geometrią, ponieważ określa nasze poczucie proporcji w stosunku do wszechświata.

Wyraża prawdziwego ducha demokracji Wschodu, czyniąc wszystkich swych wyznawców arystokratami smaku “

Początki ekspansji

Nie wszędzie herbata odniosła taki poklask jak w Japonii. W krajach europejskich nie od razu zdobyła uznanie. Choć Anglicy zrobili z niej napój narodowy, nie była aż tak czczona jak w Japonii. Pita zazwyczaj popołudniami, podawana z ciastkiem lub chlebem z masłem. Natomiast gdy przywędrowała do Polski (prawdopodobnie pierwszą filiżankę herbaty zaparzyła księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, żona Jana Kazimierza) nie smakowała ona wszystkim. Na dworze królewskim pito ją popołudniami na wzór angielski, ale nie każdy od razu docenił smakowe czy też zdrowotne walory herbaty. Ignacy Krasicki pisał, że źle się po niej czuł, a Jędrzej Kitowicz twierdził że wywołuje ona gruźlicę i oziębienie żołądka.

Dziś herbata jest dostępna dla każdego i chętnie pita o każdej porze dnia i nocy. Trudno sobie wyobrazić jej braku w domowych szafkach, gdyż stała się podstawowym produktem zaraz po wodzie. Ma kilkaset odmian, smaków i posiada właściwości prozdrowotne, dlatego po dziś dzień jest chętnie spożywana a nawet zalecana przez lekarzy.reka-trzymajaca-ciastko

Chyba wszyscy znamy lecznicze właściwości zielonej herbaty. Choć posiada różne odmiany, to uprawiana jest z jednej i tej samej rośliny (Camellia sinensis) uprawianej w różnych warunkach przez co ma różne nazwy i właściwości.  Najbardziej popularna stała sie zielona herbata Matcha, dzięki swojej unikalnej sypkiej formie (szybko wchłanialnej) i bardzo bogatych właściwościach.

Posiada największą ilość antyoksydantów ze wszystkich zielonych herbat, dzięki czemu została okrzyknięta królową zielonych herbat. Matcha ma szerokie zastosowanie – stosuje się ją nie tylko do zaparzania naparów. Można zakupić ją nie tylko w formie herbaty ale także Latte czy lodów.

Artykuł powstał we współpracy z dobraherbatka.plComments are closed.

  • Polecane restauracje: