Bezpieczeństwo żywności zapewnione na każdym poszczególnym etapie produkcji i dystrybucji to dla konsumentów najważniejszy element każdego nabywanego produktu, brany jako pewnik w przypadku gdy produkt pojawił się już na sklepowej półce.
Choć świadomość ludzi odnośnie konkretnych składników czy oznaczeń na opakowaniach produktów żywnościowych stale rośnie, kwestia samego bezpieczeństwa nie była dotąd możliwa do sprawdzenia. Z tego też powodu opracowany został system certyfikacji bezpieczeństwa żywności, czyli standard FSSC 22000 łączący zasady HACCP (stosowany jako wymóg sieci handlowych zapewniający o bezpieczeństwie w łańcuchu dostaw) z wymaganiami ISO 22000 (dotyczącymi systemu zarządzania bezpieczeństwem). W jaki sposób norma FSSC 22000 dba o bezpieczeństwo żywności, jak przygotować się do certyfikacji FSSC 22000 i dlaczego warto ją zdobyć?
Czym jest standard FSSC 22000?
FSSC jest niezwykle rozbudowaną, kompleksową normą dotyczącą systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności opartą o wiele wymagań specyficznych dla sektora spożywczego. Podczas jej konstruowania uwzględnione zostały zarówno wymagania normy ISO 22000, jak i specyficzny dla sektora spożywczego program wymagań wstępnych takich jak ISO 220002-1 oraz ISO 22003. Pod uwagę wzięto też oczywiście system HACCP, skonstruowany przez główne sieci handlowe.
Choć początkowe warianty FSSC 22000 miały za zadanie stworzenie jednego dokumentu zbierającego wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności dla producentów produktów spożywczych, jej najnowsza wersja odnosi się także do producentów opakowań dla żywności. Twórcy normy zapowiadają jednak, że to jeszcze nie koniec zmian, a sama norma ma zostać rozszerzona o wymagania dla twórców pasz i jeszcze bardziej precyzyjne standardy dla tradycyjnych producentów żywności. Kogo dotyczy norma? Dziś przede wszystkim przedsiębiorstw zajmujących się produkcją łatwo psujących się produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, producentów żywności z długim terminem przydatności do spożycia, przeznaczonych do przechowywania w temperaturze pokojowej, a także wszelkiego rodzaju składników i dodatków do żywności, w tym także mąki, przypraw czy aromatów.
Założenia normy FSSC 22000 jasno określają warunki, jakie należy spełnić, by produkowana żywność trafiała już od pierwszych etapów produkcyjnych spełniała wszystkie najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości. Stosowanie się do zasad ujętych w FSSC 22000 oznacza chęć stworzenia jasnego i przejrzystego procesu produkcyjnego, w którym ryzyko zagrożeń będzie jest zminimalizowane, a przywiązanie do detali i wysokiego stopnia bezpieczeństwa zmaksymalizowane.
Droga do certyfikacji FSSC 22000
Norma FSSC 22000 precyzyjnie określa proces, jaki należy przejść w celu uzyskania certyfikacji, a więc oficjalnego potwierdzenia przez niezależne jednostki zewnętrzne, iż produkty wytworzone na terenie danego zakładu są zgodne z wszystkimi wytycznymi normy i bezpieczne dla konsumentów. Pierwszym z elementów w drodze do certyfikacji jest konieczność identyfikacji i oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności, które mogą pojawić się w procesie i, jeśli niezauważone, zaszkodzić konsumentowi w sposób pośredni lub bezpośredni. Przedsiębiorcy muszą doskonale znać ryzyko wiążące się ze specyfiką ich działalności i umiejętnie zaplanować przeciwdziałanie jego wystąpieniu.
Identyfikacja ryzyka to jeden z ważniejszych elementów zarówno normy FSSC 22000, jak i innych norm obowiązujących w sektorze spożywczym. Prowadzenie okresowej oceny i aktualizowanie systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności w sposób, który pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa bez względu na zmiany w realizowanych działaniach to kolejny element założeń normy FSSC 22000. Wymagania dotyczące żywności i informacje dotyczące nowych zagrożeń pojawiają się w sektorze żywnościowym dość często, dlatego tak ważna jest regularna praca nad procesem produkcyjnym. Certyfikacja FSSC 22000 nie jest oświadczeniem bezterminowym i może zostać łatwo odebrana w przypadku znalezienia nieścisłości procesu z jej wymaganiami.
Kluczowe w drodze wdrażania i stosowania normy FSSC 22000 są też informacje o stosowaniu jej wymogów przekazywane do całego łańcucha dostaw oraz poszczególnych jednostek organizacji – aby certyfikacja mogła przebiec prawidłowo i zostać zatwierdzona, bezpieczeństwo żywności nie może być zapewniane wyłącznie w jednym punkcie produkcji, a raczej w przekroju całej drogi produktu od producenta do konsumenta.
Dlaczego warto postawić na certyfikat FSSC 22000?
Standard FSSC 22000 stanowi swoistą ramę do stworzenia skutecznego systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, w pełni zintegrowanego z systemem organizacji i zgodnego z innymi standardami takimi jak ISO 9001 and ISO 14001. Zbudowany w oparciu o zasady HACCP system umożliwia poprawę skuteczności w zarządzaniu bezpieczeństwem żywności i jest wyraźnym sygnałem dla dalszych etapów łańcucha dostaw o konieczności zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa towarów. Certyfikacja to znak wiarygodności, dzięki któremu producent może zyskać wiele zarówno w kwestii współpracy branżowej, jak i zaufania samych klientów.