O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Kiełkownica daje nam możliwość wyhodowania różnych kiełków w domowych warunkach.
Jest to specjalny pojemnik, w którym hoduje się kiełki. Istnieje wiele typów kiełkownic, jednak to jaki wybierzemy, zależy od naszej wygody. Na rynku dostępne są kiełkownice szklane, plastikowe i ceramiczne. Ich kształt z kolei może być owalny, okrągły lub kwadratowy.

Warto pamiętać, że kiełkownice plastikowe są w stanie zapewnić kiełkom odpowiednią ilość światła. Kiełkownice mogą posiadać jeden poziom lub więcej. Każdy z nich jest wyposażony w syfon, dzięki któremu możliwe jest odprowadzanie wody. Na dole kiełkownicy znajduje się pojemnik, który zbiera wodę.

Obsługa kiełkownicy nie jest trudna. Naszym zadaniem jest bowiem codzienne nawadnianie jej i pilnowanie wzrostu kiełków. W większości przypadków należy podlewać kiełki raz lub dwa razy dziennie. Istotne jest również, by odpowiednio dbać o syfon. Jeżeli nasza kiełkownica posiada więcej niż jeden poziom, musimy je ustawiać tak, by zapewnić kiełkom odpowiednią cyrkulację powietrza.

W kiełkownicy możemy hodować kiełki fasoli, rzeżuchy, rzodkiewki i innych nasion.

Podstawową zaletą kiełkownicy jest to, iż zapewnia ona idealne warunki do hodowania różnego rodzaju kiełków. Oprócz tego, warto wspomnieć o piętrach – szalkach, na których można sadzić kilka rodzajów kiełków.

Naczynie do kiełkowania

Gdzie powinna stać kiełkownica?

Kiełkownica, jako pojemnik, w którym hodujemy kiełki, musi stać w odpowiednim miejscu, by pozwolić nasionkom wypuszczać korzenie. Kiełki należą do szczególnie delikatnych i wymagających roślin. Ich uprawa nie jest trudna, aczkolwiek musimy być bardzo uważni od momentu posadzenia nasion. Najczęściej, zaleca się użycie lnianego materiału, którego zadaniem będzie chłonięcie nadmiaru wilgoci.

Uprawa kiełków trwa kilka dni – w mniej niż tydzień, możemy dodać do codziennych posiłków kiełki, które są źródłem wielu witamin i składników odżywczych.

Pojemnik, w którym hodowane są różne kiełki, należy umieścić w pomieszczeniu, w którym panuje pokojowa temperatura. Optymalna temperatura, która jest odpowiednia dla naszych kiełków, waha się między 18 a 22°C. Kiełki, jak każde rośliny lubią światło, jednak trzeba pamiętać, że kiełkownica nie powinna być wystawiana na słońce. Można ją więc postawić na parapecie lub na stole. Docierające do kiełków promienie słoneczne nie mogą być zbyt mocne. Jeżeli słońce będzie za mocne, kiełki mogą nam spleśnieć. Oprócz tego, kiełki mogą zostać poparzone lub ulec wysuszeniu przez nadmierne działanie słońca.

Kiełki są bardzo delikatne, przez co wymagają one szczególnej opieki. Tyczy się to nie tylko przechowywania hodowli, ale i ich nawadniania, przepłukiwania i przetrzymywania. Nasiona i kiełki są bardzo podatne na powstawanie pleśni. Należy więc szczególnie uważać przy ich uprawie.

Kiełki i ich cechy

Wiele jest roślin i nasion, z których można pozyskać kiełki. Najczęściej, decydujemy się zasadzić kiełki buraka, brokuła, fasoli mung, rzodkiewki czy soczewicy. Każdy rodzaj kiełków ma swoje właściwości i wymagania. Namaczanie kiełków, ich porost oraz przechowywanie w lodówce, może być zupełnie inne.

  • Kiełki fasoli mung cechują się wysoką zawartością witamin – A, B, C, E, H, K oraz PP. Ponadto, znajduje się w nich wiele mikroelementów, enzymów i białka. Ich działanie jest podobne do antyutleniaczy.
  • Kiełki rzeżuchy – zawierają w sobie mnóstwo witamin – są to między innymi witamina C, B, P oraz PP. Dodatkowo, w kiełkach znajdują się pierwiastki takie jak wapń, potas, magnez, siarka. Podobnie jak kiełki fasoli mung, rzeżucha ma właściwości antyutleniaczy.
  • Kiełki słonecznika – są bogate w witaminy D i E. Ponadto, stanowią również źródło żelaza, wapnia, cynku, miedzi i fosforu.
  • Kiełki rzodkiewki – znajdują się w nich witaminy A, B1 oraz C. Dodatkowo, kiełki te są bogate w fosfor i żelazo. Znajdują się w nich również enzymy i białka.
  • Kiełki soczewicy – podstawowe mikroelementy, jakie znajdują się w kiełkach soczewicy, to witaminy A, B, C i E. Są one również doceniane ze względu na dużą zawartość miedzi, cynku, fosforu, wapnia i magnezu.
Kategoria: Zdrowie
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: