O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Ostatnimi czasy, bardzo popularna na całym świecie stała się kuchnia indyjska. Otwierane są coraz to nowsze restauracje proponujące hinduskie potrawy, a i lista osób, odwiedzających tego typu lokale, stale rośnie.

Co rozumiemy pod nazwą „kuchnia indyjska”?

Przede wszystkim słysząc „kuchnia indyjska” powinniśmy myśleć o wszystkich kuchniach istniejących w Indiach. Indie to kraj zamieszkiwany przez wiele narodów i społeczności, przez wyznawców wielu religii i ludzi mówiących wieloma językami. Kuchnia to tak naprawdę element, który łączy ową mozaikę kulturową.

Cechą wyróżniającą kuchnię indyjską, z grona wielu kuchni świata, są przede wszystkim niezwykle aromatyczne przyprawy, wśród których można między innymi wyróżnić: nasiona sezamu (zwane til), imbir (zwany adrak), kurkumę (zwana haldi), a także kmin indyjski (zwany jeera), czy też asafetydę (hing). Te i inne można znaleźć w sklepie internetowym Kuchnie Orientalne.

Popularnym daniami są kurczak tikka masala,  zupa z kurczakiem i ziemniakami, gulab jamun, pakora.

pakora

Bardzo ważny w kulturze inuskiej jest sposób podania potraw oraz związana z tym etykieta. Według tradycji każdy posiłek powinien być podawany na okrągłych tacach, zwanych thal. Na thal ustawiane są katoris (miseczki) zawierające potrawy warzywne, mięsne, sałatki, sosy chutney i raita, oraz desery. Na środku tacy ustawiana jest miseczka z ryżem lub z chlebkami. Kolejność jedzenia potraw jest dowolna, ale bardzo ważne jest, że podczas posiłku w domu do jedzenia nie używa się sztućców (jedzenie nabiera się palcami). Jedna thal przeznaczona jest dla całej rodziny.

 

Wegetarianizm w kuchni indyjskiej

Kuchnia indyjska to doskonała alternatywa dla wegetarian, którzy znajdą dla siebie odpowiednie potrawy oraz liczne propozycje w roli zamienników mięsa. Postawę dań mogą stanowić warzywa strączkowe tj. soczewica, ciecierzyca, fasola. To doskonała baza dla popularnego ostrego curry.

Można z nich dodatkowo przygotować zupę z soczewicy, doprawiając aromatycznymi przyprawami, a gotując w mleczku kokosowym. W przepisach szeroko wykorzystywana jest również dynia, bataty czy cukinia. 

Podsumowując kuchnia indyjska to połączenie ostrych przypraw z wieloma kolorowymi warzywami, dając ostatecznie wyśmienity i wyjątkowy smak. Spróbuj koniecznie i odnajdź swoją ulubiona potrawę !

zupa z soczewicy

Warto wiedzieć, że…

W południowych Indiach posiłki podawane są na świeżym liściu bananowca, który zastępuje tradycyjne thal.

Panuje zwyczaj trwania wesela, aż do podania khiru, czyli tradycyjnego słodkiego puddingu z ryżu.

 Comments are closed.

  • Polecane restauracje: