O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Z czym Polakom kojarzy się kuchnia meksykańska? Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to ostre przyprawy, placki kukurydziane oraz czerwona fasola. Czy tak jest naprawdę? Czy wśród gorącego klimatu Meksyku, ludzie żywią się potrawami opartymi na wymienionych przeze mnie wcześniej składnikach?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że kuchnia meksykańska łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Charakterystyczną cechą meksykańskich potraw są pikantne przyprawy, wśród których króluje chilli, dlatego osoby o łagodnych żołądkach, powinny restauracje meksykańskie omijać szerokim łukiem. Kuchnia meksykańska lubi eksperymenty i często miesza ze sobą wiele, na pierwszy rzut oka, niepasujących do siebie składników, np. mięso mielone i zsiadłą śmietanę, z bardzo pozytywnym skutkiem.

Wśród potraw meksykańskich bardzo popularne są dania, których głównych elementem są placki wykonane z mąki pszennej lub kukurydzianej, zwane tortillą. Można je tradycyjnie podsmażać, jak również wysmażyć w oleju, co nada tortilli specyficzny chrupiący smak.  Tak naprawdę tortilla to podstawa kuchni meksykańskiej. Tortille można używać jako łyżki, zwijać i wypełniać nadzieniem, a także traktować jak europejskie chipsy z sosem.

Oprócz torilli bardzo popularne są tamales, czyli pierogi przygotowane z ciasta kukurydzianego. Meksykańskich tamales się nie gotuje, ale dusi i nadziewa mięsem z chilli. Zwykle tamales podawane są w otoczeniu liści kukurydzy lub banana.Comments are closed.

  • Polecane restauracje: