O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Dla polskiej kuchni bardzo ważne są dawne wpływy, między innymi: kuchni niemieckiej, węgierskiej, żydowskiej i ukraińskiej. To dzięki tym kulturom kuchnia polska otrzymała solidna bazę niezbędną do dalszego jej rozwoju.

Smak.

Dla polskiej kuchni najbardziej charakterystyczny jest smak słony i kiszony. Z tego właśnie względu w Polsce bardzo popularne są np. ogórki kiszone, kiszona kapusta, zsiadłe mleko oraz kwas chlebowy, tak mało znane (wręcz odrzucane) dodatki przez inne europejskie kraje.

Aby otrzymać odpowiedni smak, trzeba użyć odpowiednich przypraw. Najpopularniejsze polskie przyprawy (znane w całej kuchni słowiańskiej) to koperek i specyficzne odmiany maku. Bardzo ważnym składnikiem polskich potraw jest też śmietana, bowiem to właśnie śmietany dodajemy, gdy chcemy złagodzić smak jakiejś potrawy lub też dodać smaku do tłustego dania (w tym wypadku dodajemy m.in. kwaśną śmietanę).

Charakterystyczną cechą polskiej kuchni jest to, że tyle, ile regionów ma kraj, tyle różnych przyzwyczajeń kulinarnych i smaków można odnaleźć w jego kuchni.

Polskie potrawy.

W polskiej kuchni najbardziej znanymi daniami są potrawy mączne i zbożowe: kluski, pyzy, kopytka, pierogi, kasze, itp.. Inne specyficzne potrawy, charakteryzujące Polskę i jej tradycje to m.in.: barszcz czerwony, bigos, flaczki, grochówka, kapuśniak, makowiec, kutia, gotowana golonka, schabowy oraz gotowane ziemniaki.

Niestety większość potraw polskich to tak naprawdę bomba kaloryczna, która w krótkim czasie może wpłynąć na zdrowie niejednego człowieka.



Comments are closed.

  • Polecane restauracje: