O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Na początek warto jest wyjaśnić sam termin wegetarianizm. Otóż jest to specyficzny światopogląd, który oznacza, że ludzie rezygnują ze spożywania potraw, w których skład wchodzi mięso zwierzęce. Oznacza to, że wegetarianie ze swojej diety całkowicie usuwają: drób, dziczyznę, skorupiaki oraz ryby. Ich dieta opiera się natomiast na produktach pochodzenia roślinnego. Warto wiedzieć, że wegetarianie (w odróżnieniu od wegan) ze swojego jadłospisu nie usuwają wszelkich produktów, które pochodzą od zwierząt, ale tylko te, których zdobycie wymaga zabijania zwierząt. W ich diecie znajdzie się więc wiele produktów mlecznych oraz jaja.

W dzisiejszym świecie prawdziwi wegetarianie, którzy zdecydowali się na przyjęcie swojej diety z pobudek etycznych, mają ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ znaczna część żywności jest sztucznie wygenerowana, tzn. dla poprawienia jakości danej potrawy, dodaje się do niej składniki, w których skład często wchodzą elementy zwierzęce, takie jak np. żelatyna. Wegetarianie odmawiają też spożywania produktów mlecznych, czy też jaj pochodzących z masowych hodowli, gdzie zwierzęta żyją w ciężkich warunkach.

Równocześnie z dietą wegetariańską stosowane mogą być:

1)    Dieta Haya – znana również jako „łączenie potraw”. Chodzi o to, aby w jednym posiłku nie łączyć potraw z grupy skrobiowych i białkowych, ponieważ w połączeniu mogą one wywoływać niestrawność.

2)    Dieta makrobiotyczna – jej podstawą są zasady chińskiej medycyny. Żywność dzieli się na Yin (chłodząca) i Yang (ogrzewająca). W zależności od charakteru i nastroju danej osoby dobiera się produkty z odpowiedniej grupy. Celem diety jest uzyskanie równowagi.

Kategoria: O kuchni
Słowa Kluczowe: ,


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: