O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Świat kawoszy to niezwykle aromatyczna i smakowita kraina pełna nie tylko najlepszych, starannie wyselekcjonowanych ziaren kawowca, ale także legend i historii o konkretnych uprawach, plantacjach, palarniach i gatunkach kawy. Właściwie każdy, kto początkowo zagłębia się w temat „najlepszej kawy świata” spotka się z co najmniej kilkunastoma opiniami odnośnie tego, które z nich warte są swojej ceny i reputacji, a które są wyłącznie efektem ciekawej historii powstania i dobrego marketingu. Dziś przyjrzymy się prawdziwie najlepszym, wartym spróbowania kawom z całego świata oraz najsłynniejszym na świecie palarniom kawy.

Najsłynniejsze gatunki kawy na świeciekawa-sypana

Kawa z certyfikatem The Best of Panama to zdecydowanie ziarno warte spróbowania. Jedno z ważniejszych odznaczeń kawy na świecie, The Best of Panama dotyczy ziaren zbieranych na terenie kraju – trudnej w uprawie Geishy, a także gatunków Pacamara, Bourbon, Catuai, czy Typica. Kawy z Panam są przede wszystkim naturalnie słodkie, czyste w smaku, z nutką kwiatów i owoców tropikalnych odczuwalnych zarówno w smaku, jak i zapachu kawy.

Miejscowe palarnie dbają o swoich wielbicieli, serwując im jedne z najlepszych kaw na świecie – kawy, które zyskały certyfikat The Best Of Panama powstają w małych ilościach, o które koneserzy walczą niezwykle zacięcie. Dla użytku tych, którzy nie mogą dotrzeć do prawdziwej kawy panamskiej polecane są Speciality Coffee z Panamy.

Kolejną owianą niezwykłą renomą kawą jest Jamaica Blue Mountain, od lat określana jedną z najlepszych kaw świata. Tym, co wyróżnia ją na tle innych kaw świata jest sposób jej przewożenia – tu nie stosuje się jutowych worków, a drewniane beczki, które mają zapewnić jeszcze lepszy smak kawy. Blue Mountain jest jedną z najdroższych kaw na świecie, a jej produkcja jest naprawdę ograniczona, przez co wypicie choć jednej filiżanki naparu to dla wielu kawoszy prawdziwe życiowe osiągnięcie.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o bardzo nietypowej kawie, Kopi Luwak, której cena za kilogram sięga nawet 2000 złotych! O kawie tej mówi się często, że jest ona najlepszą, najrzadziej występującą i najdroższą kawą na świecie. Historia jej pochodzenia jest niezwykła, gdyż kawa kopi luwak powstaje z ziaren kawowca przeżutego przez niewielkie zwierzątka – cywety, zamieszkujące południowo-wschodnie rejony Azji.

Kopi Luwak nie jest kawą gorzką, gdyż jej ziarna przeszły wstępne trawienie w układzie pokarmowym zwierzęcia. Dziś jednak o dobrą kopi luwak trudno – zwierzęta hoduje się w klatkach, zabierając właściwie całą magię kawy, która wcześniej powstawała z wyselekcjonowanych przez same zwierzęta ziaren różnych gatunków kawowca.sloik-z-kawa

Palarnia, a jakość kawy

Palenie kawy to proces, który decyduje o jej ostatecznym smaku, jednak nie tylko od niego zależy jakość danej kawy. Przyjęło się więc klasyfikować kawy w trzy główne kategorie: komercyjną, premium i speciality. W przypadku dwóch ostatnich istotny (i znany konsumentowi) jest cały proces obróbki danego ziarna – od krzaczka aż do filiżanki. To właśnie w przypadku tych kaw rolę odegra też konkretna palarnia jaka została wykorzystana podczas przygotowywania konkretnego ziarna.

Te najwyższej klasy to przede wszystkim palarnie, które dbają o wybór metody palenia zgodnie z rodzajem ziarna, z którym pracują. Temperatura jest tu precyzyjnie dobierana tak, by ziarna nie były przypalone i nie traciły na jakości. Otrzymywana w najlepszych palarniach kawa to przede wszystkim kawa delikatna, czysta, pełna smaku i aromatu – to kawa zwyczajnie dobra.

 

Kategoria: Żywność orientalna
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: