O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Ostatnio prawdziwą furorę robią kuchnie orientalne z sushi na czele. Sporo knajp w większych miastach oferuje kuchnie pseudo-chińską bądź zubożoną wietnamska a także wykwintną tajską.

W tym całym wschodnim szaleństwie smaków nie zwracamy uwagi na jeszcze jedna wspaniałą kuchnię pełną smaków jaką jest kuchnia koreańska pochodząca z Korei Południowej.

Kuchnia ta należy co prawda do kuchni orientalnych ale posiada kilka wyróżniających ją elementów. Wspólnym mianownikiem jest ryż, makaron oraz sos sojowy, dymka czosnku oraz naturalnie harmonia wszystkich smaków: kwaśnego, ostrego, słonego i słodkiego.

Natomiast to co nie jest już tak popularne na innych terenach Azji to zwyczaj podawania małych porcji dań o różnorodnym smaku. Podczas tradycyjnego koreańskiego posiłku mamy więc okazje skosztować różnych aromatów dzieląc się przy tym z najbliższymi.

Skoro jesteśmy przy Kuchni Koreańskiej to należy wspomnieć o wyjątkowych składnikach, które coraz śmielej wkraczają do sklepów z orientalną żywnością. Za narodowe danie Koreańczyków możemy uznać kimchi – fermentowaną kapustę pekińską z ostrą papryką chilli i innymi dodatkami. W ogóle kuchnia ta wykorzystuje często proces kiszenia.

kimchi

Przykładowa słynna koreańska pasta gochujang powstaje ze sfermentowanej soi i papryczek chilli. Jeśli chodzi o dania to królują tu mięsa oraz ryby i owoce morza

gochujang.

Bodaj najsłynniejszą potrawą mięsną Korei jest bulgogi czyli wołowina marynowana w sosie sojowym, cukrze, czosnku i sezamie a następnie grillowana. Dużo dań składa się z wieprzowiny a popularne owoce morza spożywa się często wraz z sycącymi bulionami.

bulgogi

Mało kto wie ale Koreańczycy mają swój rodzaj sushi noszący nazwę kimbap. Różni się od sushi tym, że nadzienie dopuszcza stosowanie różnych mięs jak na przykład mielona wołowina. To ciekawa alternatywa dla japońskiego hitu ale niestety u nas w Polsce jeszcze bardzo mało znana. Wobec tego warto poznać te smaki bo są one wyjątkowo aromatyczne.

 

Smacznego kimchi!Zostaw Komentarz


  • Polecane restauracje: