O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Jeśli specjaliści od kulinariów mieliby wskazać na największe odkrycia technologiczne, które z powodzeniem stosowane są w kuchni to bez zająknięcia wskazaliby na pakowanie próżniowe. Jest ono o tyle przydatne, że stosowane jest już nie tylko w restauracjach ale także w domach. Ceny za pakowarki systematycznie maleją i nie odstraszają już potencjalnych kupców. Jednak sprzęt ten to tylko efekt pewnego ciekawego zjawiska jakie zachodzi podczas stosowania technologi.

Sprzęt do pakowania próżniowego w służbie świeżości

Zjawisko próżni znane jest ludzkości od kilkuset lat jednak na zastosowanie jego w kuchni musieliśmy chwilę poczekać. Dzisiaj wiemy już że było warto. Dzięki zastosowaniu próżni możemy przechowywać produkty znacznie dłużej. To wszystko dlatego, że wyssane jest powietrze i dlatego warunki do rozwoju bakterii i grzybów są znacznie utrudnione. To jedna strona medalu jaką możemy określić praktyczna. Istnieje jeszcze inne zastosowanie jeśli chodzi o pakowanie próżniowe – jest to możliwość powolnej obróbki termicznej w specjalnym worku. Ma to fachową nazwę sous vide i dzięki temu możemy przygotować między innymi:

  1. aromatyczne mięsa;
  2. beztłuszczowe warzywa;
  3. wyjątkowo soczyste ryby.

Urządzenia do pakowania próżniowego

Dzięki pakowaniu próżniowemu przyrządzimy wyjątkowo soczyste mięsa 

 Dzięki stosowaniu takiej formy obróbki możemy uzyskać soczystość jakiej nie osiągniemy podczas klasycznego smażenia czy pieczenia. Wszystko zamknięte jest w szczelnym worku a efekt powolnej kąpieli wodnej w niskiej temperaturze może przerosnąć oczekiwania nawet wybrednych smakoszy. Kruchość mięsa połączona z pełnym smakiem to nowy wymiar potraw. Oczywiście aby móc stosować takie pakowanie próżniowe musimy zaopatrzyć się w pakowarkę. Jej ceny zaczynają się od 500 zł ale są modele za które zapłacimy nawet ponad 4000 zł.Comments are closed.

  • Polecane restauracje: