O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Grillowanie to świetny sposób na wiosenny lub letni posiłek. Obok przyrządzenia smacznych dań, grill to również okazja do spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że utarło się powiedzenie, że grillowanie to wręcz sport narodowy Polaków. Czy jednak potrawy z grilla są zdrowe? Nie zawsze, ale są metody, które sprawiają, że można zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia. Oto 5 praktycznych i prostych porad na temat zdrowego grillowania, jako składnika zdrowej i zbilansowanej diety.

Zasada zdrowego grillowania nr 1 – odpowiednie palenisko

Podstawą każdego grilla jest dobrze przygotowane palenisko. Zanim rozpocznie się grillowanie koniecznie trzeba odpowiednio rozpalić grill. Najlepiej użyć do tego węgla drzewnego lub brykietu, a jako podpałki suchych gałązek i liści, naturalnej podpałki lub papieru, ale bardzo ważne jest, aby nie był zadrukowany, bo w kontakcie z ogniem wydziela szkodliwy dym. Alternatywą dla tradycyjnego grillowania może być grill elektryczny, dzięki któremu można przyrządzić równie smaczne potrawy, ale wygodniej, bo bez konieczności rozpalania paleniska. Ofertę grilli elektrycznych można znaleźć na przykład w sklepie garneczki.pl.

Zasada zdrowego grillowania nr 2 – odpowiednie produkty

Kiełbasa, kaszanka, różnego rodzaju mięsa – te produkty najczęściej znajdują się na grillach. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na etykiety. Dotyczy to zwłaszcza kiełbas lub innych produktów przetworzonych. Najlepiej wybierać te, które zawierają jak najwięcej mięsa, a jak najmniej różnych składników nienaturalnych – konserwantów, barwników, zagęstników i innych. Każdy sprzedawca ma obowiązek na życzenie klienta pokazać skład produktów, które sprzedaje. Wybierając mięso najlepiej kupić to, które nie jest od razu przyprawione. Po pierwsze dlatego, że samemu można skomponować ulubiony smak, ale również dlatego, że bez przypraw widać od razu, że z mięsem może być coś nie w porządku.

Zasada zdrowego grillowania nr 3 – odpowiednie pieczenie

Piekąc na grillu nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę, czyli trzeba mieć pewność, że mięso nie jest jeszcze surowe, ale z drugiej strony – nie powinno być ono zbyt spalone. W obu wypadkach może być szkodliwe dla zdrowia. Podczas pieczenia kaszanki lub kiełbasy również trzeba pilnować, aby ich nie przypalić. Jest to niezmiernie istotne, bo w spalonych miejscach wytwarzają się groźne substancje rakotwórcze. W skrócie można powiedzieć, że przyrumienione tak, przypalone – zdecydowanie nie.

Zasada zdrowego grillowania nr 4 – odpowiednie tacki

Ta zasada łączy się po części z poprzednią. Piekąc cokolwiek na grillu zawsze powinno się używać aluminiowych tacek. Dzięki nim dym, w którym mogą znajdować się groźne dla zdrowia substancje nie przenika do jedzenia. Tacki pozwalają również lepiej kontrolować proces pieczenia. Dzięki nim produkty trudniej przypalić, a mięso jest bardziej soczyste, czyli zdrowsze i smaczniejsze. W ofercie sklepu Garneczki.pl dostępne są tacki w bardzo wielu formach i rozmiarach, więc można je dostosować do każdego rodzaju grilla.

Zasada zdrowego grillowania nr 5 – odpowiednio przyrządzanie potraw

Jedzenie z grilla nie jest dietetyczne – to najczęściej tłuste kiełbasy i mięsa, które dodatkowo marynuje się w oleju lub innych tłuszczach. Są jednak proste sposoby na to, żeby sprawić, aby grillowane dania była równie smaczne, a jednocześnie o wiele lżejsze. Lepiej wybierać chude mięso – zamiast karczku, kurczaka, którego można zamarynować w przyprawach z jogurtem, a nie tłuszczem. Odpowiednio upieczony na pewno nie będzie suchy. Do dań mięsnych można przygotować też różne sosy – ułatwiają to różnego rodzaju shakery do sosów, których można szukać w ofercie sklepu garneczki.pl. Zamiast tych opartych na majonezie lepie przygotować pikantny sos pomidorowy lub czosnkowy z jogurtu. Zdrowszą grillową przekąską będą grillowane warzywa niż boczek. Wszystko to sprawi, że będzie można zjeść tyle samo, ale bez wyrzutów sumienia.

Tekst na podstawie: 8 zasad zdrowego grillowania

 

Kategoria: Felietony
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: