O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Sajgonki – wietnamski przysmak

Sajgonki, któż ich nie zna? To jedna z popularniejszych potraw azjatyckich w całej Europie. Bardzo chrupiące i wyraziste w smaku znalazły wielu fanów i są podstawową przystawką w azjatyckich barach. W kuchni mogą kryć się pod nazwą krokietów lub naleśników wiosennych. Farsz można przygotowywać według od upodobań, jednakże zazwyczaj zjemy te z mięsno-warzywnym lub krewetkowym nadzieniem. Sposób przygotowania, podawania oraz konsumpcji jest zmienny, a to wszystko w zależności od regionu w Azji. 

sajgonki na talerzu

Kultura chińska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zatem większość spożywanych tam dań, w tym w Wietnamie spożywana jest pałeczkami. Wietnam charakteryzuje się tym zawijaniem wszystkiego co tylko możliwe w papier ryżowy, a czasami liście. Z tego powodu powstały słynne wietnamskie sajgonki. Co stanowi sekret ich smaku? 

Podstawę sajgonek stanowi wspomniany wyżej papier ryżowy lub specjalnie przygotowywanie do nich ciasto, w które zawijany jest farsz. 

Poniżej przedstawiamy przepis na danie. Składniki odnoszą się do podstawowej wersji sajgonek. Istnieje wiele różnych wariacji, a każdy z nas może sam wybrać swoje ulubione nadzienie np. dodając do mięsa posiekane krewetki.  Zaskocz bliskich swoją orientalną kuchnią !

 

Składniki:

opakowanie płatów papieru ryżowego 

mięso mielone – najpopularniejsza wieprzowina ale może być też wołowina 500 g

5 łyżek sosu rybnego 

2 łyżki sosu sojowego

przygotowanie sajgonek

czosnek

cebula

marchew

sól pieprz

ostra papryka

paczka makaronu ryżowego (nitki) 

olej do smażenia

imbir (3 cm)

2 jajka

Przygotowanie:

Cebule i czosnek szklimy na oleju. Dodajemy mięso mielone i odrobinę solimy. Ścieramy marchew na tarce o grubych oczkach i dodajemy do mięsa. Makaron zalewamy wrzątkiem i przecedzamy. Mięso przyprawiamy sosem sojowym i rybnym oraz startym imbirem. Dodajemy jajka i wyłączamy gaz. Dodajemy makaron ryżowy i razem wszystko mieszamy. Płaty papieru ryżowego moczymy w wodzie i wkładamy w nie trochę farszu. Przed zawinięciem zaginamy boki aby farsz został w środku. Rzucamy na dobrze rozgrzany, głęboki tłuszcz. Po kilku minutach odcedzamy i podajemy.

Sajgonki spożywane są na ciepło i na zimno. Te na ciepło są mniejsze ze względu na proces smażenia w oleju.

Wietnamskie sajgonki nie mają jednego przepisu. Każdy kieruje się własnymi upodobaniami i smakiem, lecz podstawą jest papier ryżowy. Wietnamczycy oddają się wodzy fantazji w kuchni i polegają na zmysłach. Możemy nauczyć się od nich, że eksperymenty w kuchni nie zawsze skutkują katastrofą, a wielkimi odkryciami. Dlatego kuchnia wietnamska jest bardzo dobrą alternatywą dla osób rozpoczynających swoje pierwsze kroki z kulinarną branżą.

Te, jak i wiele innych produktów do przygotowania orientalnych potraw, znajdziesz w sklepie internetowym Kuchnie Orientalne!



Zostaw Komentarz


  • Polecane restauracje: