O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Wino jest najpopularniejszym rodzajem alkoholu. Rodzaje win są tak liczne, że każdy z nich ma dopasowany określony typ kieliszków oraz karafek, w których jest ono serwowane. Wino czerwone, białe, wytrawne, półsłodkie oraz musujące, często goszczą na naszych stołach, zwłaszcza podczas ważnych okazji. Warto jednak wiedzieć, w czym podawać konkretny rodzaj wina, by nie popełnić błędu.

W czym podawać wino?

Specjalne karafki do serwowania win są dostosowywane do konkretnego rodzaju trunku. Przykładowo – wino czerwone najczęściej podaje się w dekanterach bez korka. Ten typ wina musi być napowietrzany dla smaku. Często jednak można dostać karafki, które posiadają specjalne korki mające za zadanie napowietrzać wino. Korek taki posiada otwory, które służą do procesu napowietrzania. Przelewając wino, możemy je nieco postarzyć i dodać mu lepszego smaku.

Przegląd karafek i kieliszków

Karafki – pojemność karafek zaczyna się już od 50 ml. Nie ma odgórnie ustalonej granicy, jednak duże, popularne karafki mogą pomieścić 1,5 lub 1,7 litra wina. Obecnie możemy wybierać różne kształty i wielkości karafek. Niektóre z nich są wykonywane z grubego szkła, często z kryształowego, lub z samego kryształu.

Karafka 1,5l

Przezroczyste szkło doskonale podkreśla naturalny kolor wybornego wina.

Nierzadko możemy się również natknąć na karafki z cienkiego szkła. Mogą być zdobione, mieć szlifowany, pomysłowy korek – mogą być też całkowicie proste. Dla osób wymagających powstały także karafki, które ustawia się na stole pod kątem. Ich konstrukcja dodaje stylu. Marki produkujące najlepsze karafki, to między innymi:

 • Schott Zwiesel – Pure, Dekanter Pure,
 • Bohemia – Waterfall, Orbit, Wave,
 • Villeroy&Boch – Purismo, Maxima, Vinobile,
 • WMF – Taverno, Jette,
 • Peugeot – Aromium, Grand Bouquet, Capitaine.

Kieliszki – wino czerwone i białe podawane są w innych rodzajach kieliszków. Serwowanie wina jest odpowiedzialną czynnością. Trzeba więc wybrać takie kieliszki, by idealnie pasowały do karafki. Często, możemy zakupić komplet lub dobrać kieliszki z tej samej kolekcji, co karafka.

Wygląd i pojemność kieliszków mogą być przeróżne. Istotne jest, by skupić się na kształcie. Kieliszki do wina czerwonego, podobnie jak karafka, muszą być rozszerzane i pękate u dołu. Górna część kieliszka musi być dość zwężona. Natomiast kieliszki do wina białego są nieco niższe i mają bardziej smukły kształt. Ich dolna część – czasza – jest mniej pękata, a górna część jest nieco bardziej rozszerzona.

Karafka do wina białego

Karafka do wina białego cechuje się wypukłym, pękatym kształtem. Naczynie tego typu doskonale pasuje do każdego rodzaju wnętrz.

Przykładami świetnej jakości kieliszków, są firmy i kolekcje:

 • Schott Zwiesel – Diva, Elegance, Pure, Fortissimo,
 • Bohemia – Barbara, Claudia, Sandra, Waterfall, Cleopatra,
 • Villeroy&Boch – Maxima, La Divina, Octavie, Purismo, Allegorie Premium,
 • WMF – Easy Plus, ProWine,
 • Peugeot – Espirit Blanc, Espirit Point oraz kieliszki do wina dojrzałego i młodego,
 • Nachtmann – Vivendi, Elegance, Imperial.

Wybór powyższych kolekcji i marek, gwarantuje nam dodanie stylu i gustu do każdego spotkania, przy którym będziemy serwować wino różnego rodzaju.

W jakich naczyniach podajemy wina?

Wino czerwone – karafki preferowane do wina czerwonego mają pękaty i pojemny spód. Karafka taka jest zwężana ku górze mniej więcej w połowie. Często, dobre czerwone wino wytrawne podawane jest w karafkach nieposiadających korka. Popularne są karafki z dopasowanym korkiem szklanym, drewnianym lub korkowym. Dostępne są także karafki ze specjalnym korkiem, który pomaga napowietrzyć wino.

Wino białe z kolei podawane jest w smukłych, mniej pękatych karafkach. Zawsze mają korek, ze względu na właściwości białego wina. Karafki te często mogą przypominać większą wersję flakonu do perfum.

Zachęcamy do wyboru odpowiednich karafek, które umożliwią jeszcze intensywniejsze doznania podczas spożywania ulubionego wina.

Kategoria: Polecamy
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

 • Polecane restauracje: