O Portalu  Partnerzy  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Każdy z nas lubi słodkie potrawy i napoje. Nic dziwnego – pyszne desery mogą stanowić nagrodę za osiągnięcia lub element poprawiający nastrój po ciężkim dniu. Niestety, często korzystając z tego sposobu nagradzanie się dostarczamy naszym organizmowi ogromnej ilości niezdrowego cukru. Może się to odbić negatywnie zarówno na naszej sylwetce jak i na stanie naszej skóry czy paznokci.

Zamiast cukru naturalne zamienniki

Pełne cukru biegło sklepowe słodycze niczego dobrego nie wniosą do naszego organizmu .Lepiej sięgnąć po produkty dosładzane naturalnymi zamiennikami sacharozy. Obecnie na rynku można znaleźć wiele zamienników i stosować je podczas gotowania w swoich ulubionych potraw. Oprócz tego, że są zdecydowanie jest zdrowsze od białego cukru, dodatkowo są bogate w mikroelementy oraz witaminy, co sprawia, że możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Obecnie na rynku znajdziemy wiele słodzików sztucznych, które należy omijać z daleka ponieważ zamiast pozytywnie wpływać na nasze zdrowie mogą prowadzić do przewlekłych chorób lub zatruć. Lepiej zostać zwolennikiem naturalnych zamienników cukru, których na rynku jest obecnie bardzo wiele – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

  • Bardzo popularna stała się ostatnio stewia. Jest to roślina, której liście posiadają słodki smak. Sprzedawana jest w postaci proszku czy w tabletkach. Możemy także samodzielnie wyhodować roślinę i trzymać ją np. w kuchni. Jest ona świetnym zamiennikiem pozwalającym w naturalny sposób osłodzić sobie życie i jednocześnie nie dostarczyć mnóstwa kalorii. Stewia bowiem jest około 300 razy słodsza od sacharozy, a nie zawiera kalorii. Niektóre osoby zauważają jednak,  że po dodaniu zbyt dużej ilości tego słodzika do potrawy uzyskuje ona lekko gorzkawy posmak. Jeśli i my dostrzegamy różnicę w smaku warto zainteresować z innymi zamiennikami białego cukru.
  • Warto wypróbować erytrol, który w naturze występuje w owocach oraz pyłkach kwiatów. Jest on nieco mniej słodki od sacharozy, ale za to posiada niski indeks glikemiczny oraz zaledwie nieznaczne ilości kalorii. Słodzik ten ponadto może ograniczyć rozwój próchnicy zębów oraz zawiera substancje antyoksydacyjne, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Innym rodzajem zamiennika cukru jest popularny ksylitol. Wyglądem przypomina cukier jednak jest uzyskiwany z brzozy. Ksylitol działa bakteriobójczo oraz wspomaga wchłanianie wapnia. Mam zdolności hamowania rozwoju grzybów w organizmie przez co korzystając regularnie z tego zamiennik cukru możemy skutecznie zadbać o nasze zdrowie.
naturalne zamienniki cukru

Popularnym zamiennikiem cukru jest cukier pozyskiwany z brzozy, czyli ksylitol.

  • Chcąc posłodzić nasze potrawy bez użycia sacharozy możemy sięgnąć również po inulinę. Naturalnie występuje ona jako materiał zapasowy w bulwach i kłączach niektórych roślin. Inulina wspiera rozwój flory bakteryjnej w jelitach oraz zmniejsza ryzyko nowotworów hormonozależnych. Wpływa pozytywnie na obniżenie złego cholesterolu we krwi oraz podwyższonego poziomu cukru. Więcej informacji o inulinie znajdziecie na blogu NaturalnaSpizarnia.pl: https://naturalnaspizarnia.pl/pl/blog/Inulina-same-zalety%2C-wad-praktycznie-brak/11
  • Stosunkowo nowym produktem, ale cieszącym się rosnącą popularnością, jest cukier kokosowy. Uzyskiwany jest on ze słodkiej wydzieliny palm kokosowych. Posiada delikatny karmelowo-kokosowy smak oraz przyjemny zapach co może być uznane za zaletę podczas przygotowywania wielu deserów. Jest to ciekawa alternatywa dla sacharozy, zwłaszcza, że zawiera on mnóstwo magnezu, potasu, cynku oraz witamin z grupy B.

Niezależnie na jaki zamiennik białego cukru się zdecydujemy, z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie. Stewia, ksylitol czy inulina dostarczy do naszego organizmu niezbędnych minerałów i witamin, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się zdrowiem oraz piękną skórą, włosami i paznokciami.Comments are closed.

  • Polecane restauracje: