O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Wbrew pozorom etykieta artykułu spożywczego to nie tylko istotny element graficzny wpływający na marketing produktu. Obowiązkiem każdego producenta żywności jest zamieszczenie na etykiecie produktu informacji, które pozwolą konsumentom na podejmowanie świadomych wyborów żywieniowych. Jednocześnie obowiązek informacyjny jest uregulowany odpowiednimi przepisami, dlatego przed wypuszczeniem artykułu do sprzedaży, należy spełnić określone warunki. Co powinno znaleźć się na etykiecie produktu?

Każdy producent żywności, który chce, aby jego artykuły trafiły na sklepowe półki, musi opracować jego etykietę według określonych wytycznych. To, co powinno znaleźć się na etykiecie produktu zostało zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 2011 roku. Wytyczne można również znaleźć w Ustawie o znakowaniu żywności z 2019 roku.

Etykieta produktu spożywczego – co powinna zawierać?

To, co powinno się znaleźć na etykiecie produktu spożywczego jest uzależnione od tego, w jaki sposób produkt trafi do sprzedaży. Zawartość etykiety spożywczej w przypadku produktu nieopakowanego będzie różniła się od etykiety produktu opakowanego.

Z Rozporządzenia opublikowanego przez Parlament Europejski wynika, że na etykiecie produktu spożywczego powinien bezwzględnie znaleźć się wykaz wszystkich składników – również w przypadku żywności nieopakowanej, na przykład mięs czy wędlin. Oprócz tego producent powinien wykazać wszystkie substancje pomocnicze w przetwórstwie, które mogą powodować nietolerancje pokarmowe lub alergie. Nie jest jednak istotne czy zostały one bezpośrednio użyte, czy jedynie mogły dostać się do ostatecznej formy potrawy.

W wykazie składników nie może również zabraknąć ilości, które zostały użyte do przygotowania konkretnego produktu. Przekłada się to także na konieczność podania ilości netto żywności, a także jeśli jest możliwe określenie wartości spożywczej.

Istotną informacją, jakiej nie może zabraknąć na etykiecie produktu spożywczego jest data minimalnej trwałości bądź konkretny termin, w którym należy produkt spożyć. Oprócz tego producent jest zobowiązany do wstawienia numeru partii produkcyjnej, a także umieszczenia informacji o warunkach przechowywania i użycia – zwłaszcza w przypadku produktów przechowywanych w lodówce.

Znakowanie żywności

Z innych ważnych informacji na etykiecie musi znaleźć się kraj i miejsce pochodzenia produktu, a także pełna nazwa firmy wraz z adresem. Dodatkowo jeśli produkt jest przygotowywany tak, że nadaje się do spożycia jedynie po specjalnym przygotowaniu, producent powinien zamieścić czytelne instrukcje.

W przypadku napojów alkoholowych, producent ma obowiązek poinformowania o rzeczywistej objętości alkoholowej – zwłaszcza jeśli zawartość alkoholu przekracza 1,2%.

Jakie produkty są obejmowane szczególnymi wymogami?

Na rynku spożywczym niektóre produkty zostały objęte szczególnymi wymogami dotyczącymi znakowania żywności. W zależności od rodzaju artykułu spożywczego niektóre elementy znajdujące się na etykiecie będą się od siebie znacznie różniły – zwłaszcza w przypadku żywności nieopakowanej, której termin do spożycia jest znacznie krótszy, a także same artykuły wymagają specjalnego przechowywania.

W przypadku mięsa czy serów informacje pojawiające się na etykiecie produktu są niezwykle istotne. Złe warunku przechowywania mogą skrócić termin przydatności jedzenia, co następnie skutkuje zmianą składu ze względu na szybkie psucie się żywności.

Szczególnej etykiety wymagają również produktu z zawartością kakao. W składzie powinna znaleźć się informacja o ilości kakao, które zostało użyte do produkcji artykułu spożywczego, podanego w procencie.

W przypadku produktów objętych szczególnymi wymogami, koniecznie należy wspomnieć o napojach alkoholowych. Producent jest zobowiązany do tego, aby poinformować konsumentów o zawartości alkoholu, a także dodatkowo oznakować produkt piktogramami informującymi o zakazie spożywania przez nieletnich, kobiety w ciąży czy osoby prowadzące pojazdy.

Znakowanie żywności

Znakowanie żywności zgodne z wymogami

Przeprowadzone zgodnie z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz Ustawy z 2019 znakowanie żywności to obowiązek wszystkich producentów, którzy udostępniają żywność do sprzedaży. Brak zastosowania się do obowiązujących przepisów oznacza wysokie kary finansowe, a także częste kontrole w miejscach produkcji. Dlatego tak istotne jest, aby etykieta produktu spożywczego posiadała wszystkie najważniejsze informacje, a także była zaprojektowana w sposób umożliwiający konsumentowi odczytanie poszczególnych danych. W przypadku niektórych produktów, do których nie ma możliwości przypięcia etykiety spożywczej, wszystkie informacje powinny zostać udostępnione konsumentowi w miejscu sprzedaży.

Kategoria: Felietony
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: