O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

winoPicie wina w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Pijemy je do obiadu, kolacji, deserów, spotkań ze znajomymi, jak i podczas samodzielnej degustacji. Chociaż najprostszy podział dzieli wina na wytrawne, półsłodkie lub słodkie, ich różnorodność jest o wiele bardziej złożona. Jak więc wybrać dobre wino? Jakie są zasady wyboru odpowiedniego wina?

Jak wybrać dobre wino?

Jak twierdzą sommelierzy, cena jest ostatnim czynnikiem, którym powinniśmy się sugerować przy wyborze wina. Nie powiedziane, że trunek, którego cena nie przekracza 25,00 zł, będzie wyborny. Jednak uwagę warto skupić na winach, których cena zaczyna się od 35,00 zł. Jak przekonują wytrawni znawcy win, w przedziale 35-50,00 zł możemy znaleźć dobrej jakości wino. Na co więc zwrócić uwagę?

Szczep i miejsce pochodzenia – znając podane informacje będziemy mieli jakiekolwiek, wstępne wyobrażenie o smaku wina. Czy będzie w nim przeważał aromat winogron, wiśni, a może trunek ma nam do zaoferowania bardziej złożony i głęboki smak, w którym wyczujemy wyraźne nuty czekolady, drzewa i owoców.

Rocznik„im starsze, tym lepsze” to największy i powszechny mit, który nie ma żadnego związku z ogólnie dostępnymi winami. Wieloletnie leżakowanie wina i jego naturalne starzenie ma owszem znaczenie, jednak dotyczy wąskiej grupy trunków dostępnych tylko w winiarniach w bardzo małych ilościach. Pozostałe wina, prawie w 95% powinny być wypite maksymalnie do 3-lat po przelaniu ich do butelek. Po tym czasie tracą swoją świeżość, intensywny smak, aromat. Na pierwszym planie zaczyna być wyczuwalna nieprzyjemna ostrość alkoholu. Szczególnie leżakować nie powinny wina białe i różowe. Ten rodzaj trunku powinien być wypijany w zaledwie rok po butelkowaniu. To zasada, którą warto kierować się również w restauracji przy wyborze win z karty.

Korkowanie – kolejnym, błędnym mitem jest przekonanie, iż dobrej jakości są tylko wina zamykane za pomocą korka, a nie zakrętki. Od dawna producenci win odchodzą od stosowania korków, gdyż te powodują tzw. wadę korkową, która powoduje często nieprzyjemny stęchły zapach, przenikający do trunku. Zapewne nie raz spotkaliśmy się z przypadkiem, dziwnego zapachu korka.

Klarowność – dobrej jakości wino powinno być klarowne, przejrzyste i mieć jednolity kolor. Wszelkie zawiesiny są niewskazane i świadczą o źle przeprowadzonej fermentacji.

Zapach – podczas degustacji wina powinniśmy czuć wyraźny aromat tych składników, z których zostało wyprodukowane. Dobrej jakości trunek nie jest ostry, nie ma zapachu i smaku, octu, a tym bardziej siarki.

biblioteka win

Jak prawidłowo przechowywać wina?

Aby docenić harmonijny smak i aromat wina, warto pamiętać również o zasadach serwowania i łączenia trunku z jedzeniem. Najczęściej popełnianym błędem jest również podawanie wina w nieodpowiedniej temperaturze.

Jak więc należy podać doskonałe wino?

  • Wina białe – serwujemy bardzo mocno schłodzone w temperaturze 6-10°C.
  • Wina różowe – serwujemy mocno schłodzone w temperaturze 8-12°C.
  • Wina musujące – serwujemy bardzo mocno schłodzone w temperaturze 6-10°C.
  • Wina czerwone deserowe – serwujemy w temperaturze 14-20°C.
  • Ciężkie wina wytrawne – serwujemy w temperaturze 14-22°C.

Wina powinny być przechowywane w ciemnych i przewiewnych pomieszczeniach. Nigdy nie należy trzymać ich w lodówce. Do chłodziarki butelkę wkładamy dopiero na kilka godzin przed podaniem. Dodatkowo wina czerwone sommelierzy polecają otworzyć przynajmniej 30 minut przed rozlaniem, by pozwolić rozwinąć się złożonym aromatom.

Jakie są zasady doboru wina do obiadu, kolacji i deserów?

Aby stworzyć dobrze komponujące się połączenia trunku i dań należy przestrzegać kilku zasad :

  • Białe wina wytrawne i półsłodkie łączymy z potrawami warzywnymi, serami, owocami morza, rybami, jagnięciną, cielęciną i drobiem.
  • Białe wina deserowe, półsłodkie i słodkie łączymy z deserami, ciastami, lodami.
  • Wina musujące łączymy z wszystkimi potrawami.
  • Wina czerwone wytrawne, deserowe, półsłodkie, słodkie łączymy z potrawami z czerwonego mięsa, dziczyzną, grzybami.

Wina nigdy nie powinno się podawać do dań, w których wyczuwalny jest ocet, np. do sałatek. Osobną kategorią są wina ziołowe, znane powszechnie jako wermuty. Powinny być podawane lekko schłodzone. Kultura serwowania win nakazuje, by wino ziołowe podać jako aperitif lub dodatek do drinków i koktajli.

Kategoria: O kuchni
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: