O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

Produkcja żywności może odbywać się na małą skalę w domu. Produkty, które są tworzone po to, aby dotarły do większej ilości osób, muszą jednak spełnić określone wymagania. Duża konkurencyjność na rynku spożywczym zachęca do tego, aby starać się o certyfikację produktów.

Możliwości certyfikacji produktów

  1. 1. certyfikacja produktów regionalnych

Produkty regionalne i tradycyjne często są chronione tajemniczymi recepturami, które nierzadko są jednak ulepszane na potrzeby współczesnego rynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że przywiązanie do tradycyjnych potraw, słodyczy i innych produktów, a także chęć spróbowania produktów regionalnych utwierdza w przekonaniu, że certyfikacja produktów regionalnych to dobry krok. Żywność oznaczona takim certyfikatem zachęca konsumentów do kupienia, a także zapewnia o wyjątkowości produktu.  Co więcej, certyfikowane produkty regionalne przechodzą kontrolę procesów wytwarzania, przechowywania, a przede wszystkim przygotowania. Dzięki temu są to produkty o specjalnych cechach i właściwościach, które są unikatowe na skalę całego kraju.

  1. 2. certyfikacja produktów ekologicznych

Certyfikacja produktów rolnictwa ekologicznego to obecnie jedna z najchętniej wybieranych możliwości certyfikacji. Moda na bycie bio i życie w zgodzie z naturą sprawia, że konsumenci chętnie sięgają po “eko żywność”. Produkcja ekologiczna to jednak wymagające zajęcie, a certyfikacja takich produktów jest możliwa tylko jeśli zostaną spełnione warunki odpowiedniego zarządzania gospodarstwem i produkcją żywności. Certyfikacja produktów ekologicznych ma podwójną rolę społeczną. Po pierwsze, przyczynia się do kreowania proekologicznych postaw u konsumentów i wybierania wartościowych produktów. Drugi powód, dla którego warto starać się o certyfikaty ekologiczne to fakt, że jest to działanie w interesie publicznym, które przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska i życia zwierząt, ale także do rozwoju wsi.

  1. 3. certyfikacja zgodnie ze standardem IFS7

International Food Standard (IFS) to międzynarodowy standard bezpieczeństwa dla żywności respektowany w całej Europie Zachodniej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. IFS7 to najnowsza wersja standardu, która ma zapewniać, że wszystkie wymagania są dopasowane do współczesnego stanu rynku spożywczego. Ponadto kładzie większy nacisk na metodologię audytów produktów, ale też całego procesu produkcji. Według IFS7 więcej czasu ma być przydzielone na przyglądanie się procesom produkcji niż na przeglądanie dokumentacji. Jawnym celem certyfikacji zgodnie ze standardem IFS7 jest to, aby produkty były bezpieczne.

Dlaczego warto starać się o certyfikację?

  • – spełnienie rosnących potrzeby konsumentów,
  • – dobra odpowiedź na oczekiwania,
  • – pewność spełniania wymagań prawa żywnościowego,
  • – podnoszenie świadomości konsumentów,
  • – przywiązywanie konsumentów do produktów,
  • – zmniejszanie strat produkcyjnych,
  • – podniesienie sprzedaży.

Kto może się starać o certyfikację produktów?

Certyfikacja żywności to proces, który mogą przejść tylko wybrani producenci produktów. Przyznanie certyfikatów żywności jest możliwe, tylko jeśli wszystkie procesy przygotowania i  produkcji żywności są zgodne z przepisami. O certyfikację produktów mogą się więc starać tylko podmioty, które spełniają określone wymagania oraz posiadają w ofercie wyjątkowe produkty o specyficznych właściwościach.

Jak uzyskać certyfikację produktów?

Jeśli interesuje Cię certyfikacja produktów żywnościowych, powinieneś zgłosić się do jednej z jednostek certyfikacyjnych, zgłaszając swoją działalność np. poprzez formularz. Wysłanie prawidłowo wypełnionego wniosku sprawia, że jednostka certyfikacyjna będzie mogła sprawdzić, czy prowadzone przedsiębiorstwo może otrzymać certyfikację produktów.

Listę jednostek certyfikacyjnych można znaleźć np. na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uprawnione do przyznawania jednostki certyfikacyjne są zobowiązane do przeprowadzania minimum jednej kontroli roczne, wydawania, ale także – w razie konieczności – do cofania wydanych certyfikatów.  Przedsiębiorstwa gospodarcze, które chcą posiadać certyfikowane produkty powinny stale tworzyć i udoskonalać swoje procedury oraz posiadać wszelkie niezbędne dokumenty, które potwierdzą jakość produktów, np. dokumenty o prowadzonych zabiegach agrotechnicznych.

Szkolenia z certyfikacji żywności

Szkolenia z zakresu certyfikacji żywności

Edukacja i podjęcie działań z zakresu certyfikacji żywności pozwalają na skuteczne promowanie marki, dobre decyzje marketingowe, ale także na zdobycie cennych informacji dotyczących danej branży. Szkolenia dotyczące postępowania certyfikacyjnego produktów prowadzone w Bureau Veritas pozwalają także na spotkania z trenerami specjalizującymi się w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Jacek Markiewicz, Małgorzata Ulińska, Rafał Pietrasik i Urszula Grzelecka to autorytety i prowadzący, z którymi można porozmawiać na szkoleniach. Dlaczego przed lub w trakcie przystępowania do certyfikacji warto odbyć szkolenie? Przede wszystkim dlatego, że czerpanie z wiedzy specjalistów oraz umiejętne wykorzystanie przekazanych informacji i wskazówek można przełożyć na decyzje biznesowe.

Kategoria: Felietony
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: