O Portalu  Mapa Serwisu  Kontakt

Portal Kulinarny

W obecnych czasach konsumenci zaczynają coraz bardziej zdawać sobie sprawę z tego, że to co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm i zdrowie.

Nic więc dziwnego, że poszukują żywności nieprzetworzonej – bez sztucznych dodatków, o jak najkrótszym, naturalnym składzie.  To wszystko spowodowało, że dziś największym zainteresowaniem cieszą się produkty ekologiczne. Taka żywność posiada specjalne certyfikaty świadczące o jej wysokiej jakości. Ale jak ją rozpoznać, by nie dać się oszukać?

Czym jest żywność ekologiczna?

Mianem żywności ekologicznej może być określany produkt, który został stworzony naturalnymi sposobami. To oznacza, że do produkcji – na żadnym etapie – nie użyto środków chemicznych. Taka żywność nie została także genetycznie zmodyfikowana. Ekologiczne metody produkcji mają zapewnić ochronę człowiekowi oraz otaczającej go natury przed zanieczyszczeniami. Nie powinny też obciążać środowiska bardziej niż naturalne ekosystemy.

Gospodarstwa ekologiczne poddawane są kontroli przez akredytowane jednostki certyfikujące. Wówczas produkty te zostają odpowiednio znakowane, dzięki czemu konsumenci mają pewność co do pochodzenia i sposobu pozyskiwania nabywanej przez nich żywności.

Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

Dbałość o środowisko naturalne można wdrożyć w każdej dziedzinie naszego życia. Jednak zawsze najbardziej istotne dla nas jest ekologiczne pochodzenie tego, co trafia na nasz talerz. Oznaczenie żywności musi być precyzyjne, żebyśmy mieli pewność, że rzeczywiście sięgamy po produkty BIO czy ECO, a nie jedynie ich podróbki. Stwierdzenia: FRESH, ORGANICZNY, ZDROWY nie zawsze oznaczają, że taka żywność pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych.

Produkt w jakości ECO legitymuje certyfikat, który można rozpoznać po charakterystycznym znaku listka z dwunastoma gwiazdkami. Tylko takie oznaczenie daje nam gwarancję otrzymania wysokiej jakości, pozyskiwanego w bezpieczny sposób produktu.

Oznakowanie produktów ekologicznych

Oficjalnym symbolem przyznawanym przez Komisję Europejską produktom ekologicznym wyprodukowanym w UE jest Ekoliść. Umieszczany jest obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych, które zostały wytworzone w jednym z państw członkowskich. Takiego symbolu nie można kupić i co ważne – jest on wydawany na rok. Po upływie tego czasu należy odnowić oznaczenie, a sam produkt podlega ponownej kontroli.

Międzynarodowy znak Fairtrade

Międzynarodowy znak Fairtrade umieszczany jest najczęściej na towarach importowanych, takich jak – owoce, kakao, miód, przyprawy, ryż, wino. Przyznawany jest przez organizacje zrzeszone Fairtrade Labeling Organizations International. Celem jest troska o pracowników z ubogich krajów. Jeśli decydujemy się na na zakup produktu z tym symbolem, mamy gwarancję, że przestrzegano standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy, kobiety i mężczyźni mieli równe warunki pracy, pracownicy zostali sprawiedliwie wynagrodzeni oraz spełnione zostały wymogi ekologiczne.

ekologiczna żywność
Ekoland

Najpopularniejsze oznakowanie produktów ekologicznych w Polsce przyznawane jest przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Aby mieć możliwość posługiwania się takim symbolem, należy spełnić szereg kryteriów. Trzeba użytkować działkę w sposób służący zachowaniu bioróżnorodności, nie stosować wypalania traw, planować wypas zwierząt tak, by nie zagrażał ptakom łąkowym, cennym gatunkom dzikiej roślinności i glebie. Takie produkty można znaleźć w dobrych sklepach z żywnością ekologiczną.

Zielone Płuca Polski

Zielone Płuca Polski to specjalny znak nadawany przedsiębiorstwom i instytucjom prowadzącym działalność na obszarze północno-wschodniej Polski zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w połączeniu z wyjątkową dbałością o środowisko naturalne regionu. Głównym celem jest promowanie polskich produktów w krajach UE.

Certyfikat jako wyjątkowe wyróżnienie dla gospodarstw spełniających określone wymogi

Certyfikat gospodarstwa ekologicznego jest dowodem na to, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej, dotyczące żywności ekologicznej. Ponadto, taki certyfikat jest wyjątkowym wyróżnieniem, które mogą otrzymać tylko te gospodarstwa spełniające określone – bardziej restrykcyjne – wymogi. Daje również pewność, że produkt nie jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego, pozbawiony jest też konserwantów, sztucznych aromatów i barwników.

Produkcja w gospodarstwie ekologicznym odbywa się bez użycia toksycznych pestycydów, a produkty powstałe w ten sposób odznaczają się przeważnie wyższą wartością odżywczą niż żywność konwencjonalna.

Kategoria: Zdrowie
Słowa Kluczowe:


Comments are closed.

  • Polecane restauracje: